آیین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی زرند با حضور وزیر نیرو برگزار شد


 

از خودکفایی کرمان در تولید برق تا نگرانی وزیر نیرو از وعده طرزطلب!

آیین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی زرند

با حضور وزیر نیرو برگزار شد

 

نریمان جعفری – آینده ما: شهرستان زرند که پیش از این و در سال 1352 نیروگاه حرارتی با ظرفیت تولید ۲۲۰ مگاوات که شامل ۲ واحد بخار ۳۰ مگاواتی ساخت اسپی باتین یول و ۱ واحد گازی ۱۶۰ مگاواتی را به بهره برداری رساند و صاحب عنوان «نخستین نیروگاه حرارتی در جنوب شرق کشور» شد، اینبار با هدف احداث نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی، بار دیگر نام خود را بر صدر اخبار ایران نشاند.

روز پنجشنبه مورخ 5 مردادماه 96 با سفر مهندس حمید چیت چیان وزیر نیرو به زرند، آیین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی زرند برگزار و با حضور بر محل در نظر گرفته شده برای این نیروگاه، عملیات کلنگ زنی آن کلید خورد.

 

نیروگاهی با راندمان بالا و هدررفت ناچیز

گفتنی است نیروگاه سیکل ترکیبی نیروگاهی است که شامل تعدادی توربین گاز و توربین بخار می‌شود. در این نوع نیروگاه، با استفاده از بویلر بازیاب، از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین‌های گاز، برای تولید بخار آب مورد نیاز در توربین‌های بخار استفاده می‌شود.

به بیانی دیگر اگر توربین گاز به صورت سیکل ترکیبی نباشد، گازهای خروجی آن که می‌توانند تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد دما داشته باشند، مستقیماً وارد هوا شده و انرژی باقی‌مانده در آن هدر می‌رود؛ در حالی که در نیروگاه سیکل ترکیبی، از این انرژی استفاده شده و بویلر توربین بخار بدون نیاز به سوخت، بخار آب تولید می‌کند. بنابراین با استفاده از این روش، راندمان سیکل افزایش می‌یابد.


برای خواندن جزییات بیشتر و آنچه که از زبان وزیر نیرو، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور و نماینده مردم شهرستان های زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی گفته شد، روی عنوان های زیر کلیک کنید:

*مهندس محسن طرزطلب: تراز تولید برق استان منفی نیست / دولت و مجلس باید در کاهش آلایندگی ها کمک حال ما باشند

*دکتر حسین امیری: کرمان در زمینه برق خودکفا خواهد شد / احداث نیروگاه 400 مگاواتی با کمک زغال سنگ

*مهندس حمید چیت چیان: 1200 میلیارد سرمایه گذاری برای نیروگاه جدید زرند / فرمایش مدیرعامل کمی من را نگران کرد!


/تمام - به قلم: نریمان جعفری /45.45.396 / تابستان 96

 

+ بخش هایی از این گزارش در شماره 646 هفته نامه آینده ما منتشر شده است.


مطالب مرتبط