بنای تاریخی، شناسنامه ای است که المثنی ندارد


 

مثلث سه گانه مردم، مالکان و مسوولین برای حفاظت از میراث گذشتگان؛

بنای تاریخی، شناسنامه ای است که المثنی ندارد

 

نریمان جعفری – آینده ما: جشنواره مردمی روستای خیرآباد زرند که بر اساس آخرین سرشماری، جمعیتی بالغ بر770 نفر را دارا می باشد، عصر جمعه برابر با بیست و سومین روز از تیرماه 96 در حوزه اقتصاد مقاومتی و با هدف به نمایش گذاشتن توانمندی های بومی و محلی و همچنین معرفی جاذبه های گردشگری این روستا با حضور مسوولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

 

بناهای تاریخی، شناسنامه ما هستند

امام جمعه شهرستان زرند در این مراسم، حفظ میراث کهن را پراهمیت دانست و گفت: بناهای تاریخی، شناسنامه هر منطقه ای هستند و مردم آن منطقه باید در حفظ این بناها کوشا باشند. حجت الاسلام علی ابراهیمی افزود: متاسفانه اوایل انقلاب عده ای از روی بی اطلاعی و نادانی با کلنگ و لودر به جان بناهای تاریخی افتادند تا برای ساخت و ساز خود زمینی فراهم کنند.

وی با اظهار تاسف ادامه داد: در منطقه ای مثل سیریز بناهایی نظیر قلعه، برج، خندق و... وجود داشته که میراث کهن ما بوده اند اما متاسفانه به دست عده ای از بین رفته اند. علی ابراهیمی با اشاره به رفتار حرفه ای مردم روستای خیرآباد در حفظ شناسنامه خود، افزود: الحمدا... در این روستا شاهد تخریب میراث کهن نبوده ایم و لازم می دانم به پاس چنین اتفاقی از مردم شریف این روستا، دهیاری و کلیه مسوولان مربوطه قدردانی و کمال تشکر را داشته باشم.

 

ایجاد اشتغال خانگی؛ سیاست اصلی دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی

استاندار کرمان در جمع اهالی روستای خیرآباد ضمن اشاره به عملکرد مثبت دولت تدبیر و امید، دغدغه اصلی نظام جمهوری اسلامی را بحث اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: سیاست ما در استان کرمان این بوده که اشتغال را به درون خانه ها بیاوریم.

علیرضا رزم حسینی در ادامه با اشاره به پرداخت بیش از 200 میلیارد تومان وام خرد در سال گذشته برای ایجاد اشتغال خانگی عنوان کرد: دولت هم اکنون نیز آماده است تا با ارائه تسهیلات و پرداخت وام های خرد به مردم، به روند ایجاد اشتغال خانگی تداوم ببخشد. وی افزود: امروز با وجود سرمایه گذاران موفقی که در شهرستان زرند وجود دارد و زیرساخت‌هایی که برای ایجاد اشتغال در این روستا فراهم است، برنامه ‌ریزی هایی در بحث اشتغال صورت گرفته تا با افزایش خود اشتغالی در منطقه، دیگر حتی یک نفر بیکار هم نداشته باشیم.

نماینده عالی دولت در استان تصریح کرد: با استفاده از کارآفرینان برتر و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی، باید در حوزه اقتصاد مقاومتی قدم های مثبتی برداشته شود. وی با پرداختن به مفهوم یکپارچه سازی کشاورزی افزود: یکپارچه سازی بدین معناست که آبیاری تحت فشار صورت بگیرد و ضمن آن منابع زیرزمینی را نیز بتوان تحت کنترل قرار داد که خوشبختانه در 6 ماه گذشته این اتفاق توسط یک کارافرین موفق انجام شده و سه هزار هکتار از اراضی زرند به یکپارچه سازی کشاورزی روی آورده اند.

رزم حسینی با تمثیل از جایگاه قالی کرمان در عرصه بین المللی خاطرنشان کرد: اینکه امروز شاهد خوشنام شدن قالی کرمان در عرصه بین الملل و پهن شدن آن در بسیاری از مکان ها هستیم و می بینیم که در موزه ها از این اثر هنری نگهداری می شود، حاکی از وجود کارآفرینان موفق در استان دارد.

وی در ادامه به فراهم نمودن زیرساخت های لازم توسط دولت و راه اندازی اینترنت در دو هزار روستا اشاره کرد و گفت: این اتفاق فرصت خوبی برای مردم و جوانان تحصیل کرده روستایی است تا بتوانند از روستا به تولید و فروش محصولات خود اقدام نمایند.

استاندار کرمان ابراز امیدواری کرد: با توجه به مجموعه‌ای که مرحوم ارجمند احداث کرده است می توان با همکاری فرزندان مرحوم؛ خانه، حمام، انبار و حوض انبار را به منطقه گردشگری و بوم گردی تبدیل کرد چرا که این بناها فرصت خوبی است تا گردشگران خارجی و داخلی به این منطقه جذب شوند.

وی همچنین از حضور 95 هزار گردشگر طی سه سال گذشته در استان خبر داد و گفت: این اتفاق در حالی رخ داده که در دولت های نهم و دهم تنها هفت هزار گردشگر جذب استان شدند و این رشد چشمگیر، نتیجه سیاست های موفق دولت می باشد که به واسطه آن توانسته ایم فرصت های بهتری برای اشتغال فراهم کنیم.

علیرضا رزم حسینی در بخش دیگری از سخنانش، آب را با ارزش تر از نفت دانست و اظهار کرد: آبی که شما دارید سرمایه نسل های بعد است، بنابراین باید آموزش های لازم جهت جلوگیری از هدر رفت مصرف آب به مصرف کنندگان داده شود. وی خاطرنشان ساخت: روحانیون ما اگر می خواهند دین و فرهنگ و… درست شود باید به فکر تقویت اقتصاد کشور باشند.

از برنامه های این جشنواره می توان به برپایی نمایشگاهی متشکل از 15 غرفه در قالب معرفی محصولات بومی نظیر سوهان و کماچ زرندی، عرقیجات گیاهی و همچنین صنایع دستی نظیر مجسمه سازی، پته دوزی، چهل تکه دوزی، شده بافی، تابلو فرش و... اشاره کرد. همچنین بازدیدکنندگان در این جشنواره به همت جوانان خیرآبادی، شاهد برگزاری بازی های بومی و محلی نظیر ماچلوس، هفت سنگ، نامت یادت نرود و نمایش رقص چوب زرندی نیز بودند. بازدید از مجموعه حمام، مسجد، حوض انبار و خانه ارجمند از دیگر برنامه‌های این جشنواره بود.

گفتنی است برگزاری جشنواره هایی از این قبیل، ضمن افزایش روحیه نشاط اجتماعی، سبب معرفی توانمندی های بومی و محلی آن منطقه شده و در نتیجه به جذب گردشگران داخلی و خارجی منجر خواهد شد که در همین بخش و بر اساس ادعای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان؛ شهرستان زرند طی یک سال گذشته موفق به جذب بیش از 3 هزار گردشگر داخلی و 800 گردشگر خارجی شده است.

 

شناسنامه ای که المثنی ندارد!

روستای خیرآباد همانند بسیاری از روستاهای شهرستان زرند، از دیر زمان دارای یک گرمابه و مسجد تاریخی می باشد اما نکته ای که بسیار قابل تقدیر است و نباید از بیان آن چشم پوشی کرد؛ اقدام بسیار ارزشمند مردم و اهالی این روستا که همان حفظ و نگهداری مسجد و حمام تاریخی ارجمند است، می باشد. اتفاق مهمی که متاسفانه در بسیاری از روستاهای زرند از سوی مردم رخ نداده و اکنون شاهد نابودی آثار و بناهای ارزشمند تاریخی آن مناطق هستیم.

با توجه به سخن ارزشمندی که امام جمعه زرند در این مراسم گفت، باید توجه داشت که بناهای تاریخی هر منطقه، شناسنامه ای هستند که المثنی ندارند و بنابراین انتظار می رود تا اقدامات لازم جهت مراقبت از آن ها در راس امور قرار گرفته و برای حفظ میرات باقی مانده گام های مثبتی برداشته شود. این همان دغدغه ای است که اکنون متوجه حال بسیاری از میراث زرند من جمله برج زرندوییه نیز می شود و اگر برای آن ها اقدامات جدی صورت نگیرد، بی شناسنامه خواهیم شد! بی شک این اتفاق با رعایت مردم، تعامل و همکاری مسوولین و مالکان بناها شدنی است و دور از دسترس نخواهد بود.

/تمام - به قلم: نریمان جعفری /26.44.396 / تابستان 96

 

+ منتشر شده در شماره 644 هفته نامه آینده ما


مطالب مرتبط