وقتی همه سرِ کارند!


 

اشتغال زایی به سبک اسپانسر سرخابی های ایران؛

وقتی همه سرِ کارند!

 

نریمان جعفری – آینده ما: در روزهای اخیر، اسپانسر مشترک دو باشگاه پرسپولیس و استقلال، خبر از برگزاری یک بازی دوستانه میان دو تیم در تاریخ 25 تیرماه داد تا داربی هشتاد و پنجم با شرایطی که برای نحوه برگزاری مسابقه از سوی اسپانسر مالی در نظر گرفته شده، تفاوت های عجیبی با دوره های پیش از خود داشته باشد. اول آنکه این مسابقه برای اولین بار خارج از ایران و در خاک کشور آلمان برگزار خواهد شد و دیگر خبری از شور و حال تماشاگران سرخابی در استادیوم نخواهد بود. دوم آنکه هواداران سرخابی باید این دیدار را با توجه به شایعات مطرح شده مبنی بر عدم پخش زنده تلویزیونی، پس از انتشار ویدیوی آن ببینند و در واقع این مسابقه را به صورت مرده تماشا کنند! و نکته سوم اینکه بر خلاف گذشته، این بار سرمربیان دو تیم حق انتخاب ترکیب تیمشان در برابر رقیب را ندارند و این هواداران هستند که باید 11 نفر اصلی تیم را ارنج کنند. البته بعضی شایعات مطرح شده احتمال آن را می دهد تا تعویض های این مسابقه نیز از جانب هواداران در حین مسابقه و به صورت آنلاین رقم بخورد تا برانکو و علیمنصور در این مسابقه هیچ کاره باشند!

 

همه مخالف برگزاری و اسپانسر مصر

کادر فنی، بازیکنان و بالاخص هواداران سرخابی ها مخالف برگزاری این دیدار بوده و هستند و اگر بازیکنان به صورت علنی حرفی به زبان نمی آورند احتمالا برای آن است که مشکلی گریبان تیم شان را نگیرد و به احوالات مالی آن ها کمکی بشود.

در این ایام اما اسپانسر مشترک سرخابی ها بارها بیانیه داد و در هر بیانیه، در زمان و نحوه برگزاری مسابقه تغییراتی لحاظ کرد به طوری که تا به این لحظه این مسابقه سه بار لغو شده، چهار بار لغو آن تکذیب شده و یکبارهم زمان برگزاری اش تغییر پیدا کرده و به شش روز بعد یعنی 31 تیرماه منتقل شده است.

مسئله ای که عصبانیت هواداران را تشدید می کند، دردسرهای احتمالی این بازی کاملا تشریفاتی و فان است که شاید منجر به مصدومیت ستاره های دو تیم به واسطه رهایی تازه از دوران بدنسازی، بشود.

 

از درآمد کلان تا خسارات وارده

در کنار تمام این حواشی که داربی 85 را لوث کرده است، تاکید ویژه مدیران دو باشگاه بر درآمدزایی پرسود از این مسابقه می باشد و آن ها برای اینکه بخشی از عصبانیت هوادارانشان را فروکش کنند، با متمرکز کردن آن ها به سود حاصل از این مسابقه، سعی دارند که اوضاع را آرام جلوه نشان دهند و بگویند که برگزار نشدن این مسابقه تبعات بدی را برای دو تیم از حیث خسارات مالی در پی خواهد داشت. برای مثال، پرسپولیس مدعی است در جریان پرونده شکایت ژوزه از باشگاه، پولی برای پرداخت غرامت ندارد و از آنطرف استقلال هم گفته که در پرداخت بدهی های به جا مانده از فصول قبل ناتوان است و این بازی می تواند درصد عظیمی از مشکلات مالی دو تیم را بهبود ببخشد!

جدا از این مسئله که چه درآمدی قرار است به واسطه برگزاری این مسابقه عاید سرخابی ها شود، چالش جدید پرسپولیس پس از تغییر تاریخ مسابقه می باشد. سرخپوشان پیش از این در تاریخ 30 تیرماه باید در سوپرجام فصل به مصاف نفت تهران می رفتند اما با تعیین تاریخ جدید برای داربی، دغدغه های بیشتری متوجه حال سران پرسپولیس شده است. حقیقت آن است که پرسپولیس چه در داربی شرکت بکند و چه نکند، به پرداخت خسارت محکوم خواهد شد!

علی اکبر طاهری از یکطرف تحت فشار سازمان لیگ برای حضور پرسپولیس در بازی سوپرجام قرار گرفته و از طرفی دیگر با تهدیدهای اسپانسر به خاطر عدم شرکت احتمالی پرسپولیس در داربی مواجه شده است و بدتر آنکه تا این لحظه نه سازمان لیگ و نه اسپانسر از مواضع خود کوتاه نیامده اند و مدعی هستند که اگر پرسپولیس شرکت نکند خسارت سنگینی را متقبل خواهد شد.

 

شورش را در آورده اند!

این نظر تمام هواداران پرسپولیس و استقلال است و آنها معتقدند که داربی نباید در این زمان برگزار می شده است. البته مسئله دیگری که صدای هواداران را در آورده، عدم قاطعیت در تصمیم گیری های حول این مسابقه می باشد و اوضاع به نحوی پیش رفته که هواداران سرخابی ها هر روز سرکارند و باید با چک کردن لحظه به لحظه اخبار از آخرین تصمیم اخذ شده آقای اسپانسر و سایرین مطلع شوند و بدانند که تکلیف چیست؟!

 

سازمان لیگ مقصر اصلی شل کن سفت کن ها!

اینکه چرا طراحان این دیدار و مدیران دو باشگاه با یک برنامه ریزی معقولانه، زمان مناسب تری را برای برگزاری این مسابقه انتخاب نکردند تا مشکلات و تضادهای چند روز اخیر را شاهد نباشیم یک روی سکه است؛ اما اینکه چرا سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال ایران مجوز برگزاری چنین مسابقه ای را در این زمان حساس داده اند، روی دیگر سکه می باشد.

اصولا بازی های تدارکاتی و پیش فصل تیم ها بر اساس هماهنگی تیمی و نیازهای سرمربی برنامه ریزی و اجرا می شود و باشگاه ها می کوشند که دیدارهای سنگین را در ابتدا و اواسط فصل برگزار کنند و دیدارهای سبک تر را به آخر و روزهای منتهی به شروع فصل جدید واگذارند؛ اتفاقی که در تمام این سال ها با آن روبه رو بوده ایم و بارها تیم های سرخابی به مصاف تیم های گمنامی چون گل ابریشم، دانشجویان و... رفته اند. لذا روشن است که برگزاری احتمالی داربی 85 ناقض چنین حساب و کتاب ساده ای است که عدم توانایی در آن، غیرحرفه ای بودن مسوولان امر را می رساند.

حال با اینکه جایگاه ایران در رنکینگ جهانی تا رده 23 ارتقا پیدا کرده است اما کماکان شاهد ناکامی در مسائل هرچند پیش پا افتاده هستیم و باید افسوس بخوریم چرا فوتبالی که در رده 23 تیم های ملی دنیا قرار دارد باید از حیث کار تشکیلاتی همچنان بلنگد؟

 

پرسپولیس بازنده اصلی

پرسپولیس ظرف 32 روز باید 8 مسابقه انجام بدهد. تیمی که بنابر ادعای سازمان لیگ، به علت حضور در لیگ قهرمانان آسیا حکم تیم ملی را برای آن ها دارد، حالا با شل کن سفت کن های بی جهت، برنامه ریزی های خود را شکست خورده می بیند و علاوه بر حضور بیش از حد معمول در اردوی اوکراین، حداقل یک بازی تدارکاتی سبک در تهران را از دست داده و برای شرکت در سوپرجام نیز با مشکل روبه رو شده است.

با این اوصاف حتی اگر داربی پایتخت برگزار شود و سازمان لیگ نیز تاریخ بازی سوپرجام را تغییر دهد، هیچ بعید نیست فشردگی برنامه مسابقات برای پرسپولیس، سبب از دست رفتن امتیازات فراوان برای آن ها شود و تبعات بدی برای سرخپوشان به دنبال داشته باشد.

پروازهای رفت و برگشت پرسپولیس به آلمان و بحرین و خستگی ناشی از طی کردن این مسافت ها و همچنین خستگی به جا مانده از دوران بدنسازی، بازی از پیش باخته ای برای پرسپولیس برانکوست و باید منتظر ماند و دید که «بهانه سود مالی حاصل از داربی»، چقدر دستاوردهای فنی برانکو و بازیکنانش را تحت الشعاع قرار خواهد داد؟ اصلا آیا ارزشش را دارد یا خیر؟

/تمام - به قلم: نریمان جعفری /26.44.396 / تابستان 96

+ منتشر شده در شماره 644 هفته نامه آینده ما


مطالب مرتبط