اصل و فرع کلامی را جابجا نکنیم!


نریمان دات آی آر / یادداشت: مطلب "چه خوب است طعم شیرین پیروزی را با هم بچشیم" که برداشت سایت خبری زرند از شفاف سازی اخیر گروه هنری رنگین کمان با توجه به گفتگویی که با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد داشته، می باشد؛ در روز گذشته از سوی این پایگاه خبری انتشار یافت که بسیار اعجاب برانگیز بود!

وقتی که مطلب منتشر شده ی این سایت خبری را خواندیم و جوابیه ای که جناب رشیدی داده بودند را دیدیم بسیار متعجب شدیم! چراکه متاسفانه پاسخ هیچ یک از سوالات و پرسش های گروه رنگین کمان در یادداشت اخیر داده نشده بود و حتی رویه ی یادداشت این سایت به گونه ای بود که فهمیدیم نه تنها رئیس محترم ارشاد بلکه گزاشگر محترم هم با بدفهمی مطلب گروه مواجه گشته است!

باید متذکر شد این متن محتوای چندین ساله ای را درخود گنجانیده که درباره هر سطر آن می شود سطرهای دیگر نوشت و این درست نیست که با در نظر گرفتن قسمت بسیار کوچکی از آن، برای به حاشیه بردن اصل مطلب و جابجایی اصل و فرع کوشیده شود!

لذا در همین راستا و باتوجه به شبهاتی که احتمال فرافکنی در باب آن بوجود آمده، بنده سعی می کنم به زبانی خودمانی تر قسمت هایی از "شفاف سازی اخیر گروه رنگین کمان" را کمی، از کم هم کمتر برای شما بازگو کنم تا شاید بتوان بدفهمی حاصل از این نوشته را از بین برد و توجه به اصل مطلب را هم کمی بیشتر جلب نمود:

 

یک-

در بخش اول این یادداشت معنای خانواده تعریف شده است (:وقتی از خانواده می گوییم یعنی افرادی با سلایق متفاوت که تحت هر شرایطی حامی و همراه یکدیگر باشند و درکنار هم و و برای هم زندگی کنند) و در ادامه با بیان این ادعا که بعضی افراد در خانواده هنری زرند حمایت نمی کنند و حتی حاضر به دیدن رویدادی هنری نیستند این سوال را کرده که چگونه می توان به چنین افرادی که کمکی به شما نمی کنند و حتی بعضا در مقابل شما قرار می گیرند خانواده گفت و آن ها را از خود دانست؟!

- آیا واقعا می شود چنین کسانی را از خود و اعضای خانواده ات دانست؟

 

دو-

در بخش بعدی که به نحوی ادامه دهنده سطور بالایش است؛ برای اثبات ادعای مخالفت ها و مقابله های افراد مدعی خانواده، به جلسه ای اشاره شده که افرادی لشکر کشی کرده و طی آن گروه رنگین کمان را تجزیه و تحلیل می کنند، رویکرد سرپرستش را دیکتاتورانه می دانند و حرف های کذایی زیادی را درباره این گروه و اعضایش به زبان می آورند غافل از اینکه حتی یک نفر از اعضای گروه رنگین کمان در آن جلسه حاضر باشد و بتواند دفاعی از خود و گروهش بکند.

- چرا رییس ارشاد در گفتگو با سایت خبری فوق به این مسئله اشاره نکرده؟

- چرا حتی نگارنده خبر این سوال را نپرسیده؟ و صحت ادعای گروه رنگین کمان را جویا نشده؟

- آیا کسی می خواهد منکر آن جلسه و تخریب هایش شود؟

 

سه-

در بخش سوم این شفاف سازی؛ آورده شده که "دلسوز هنر کسی نیست که تخریب کند" و با بیان حرف هایی مدعی آن شده که کسانی هستند که می گویند دلسوز هنریم و حامی هنرمندانیم اما در بطن جریان چنین نیست و به تخریب دیگران می پردازند.

- ابتدا باید بگویم که آیا غیر از این است که تخریب کننده را نباید دلسوز هنر دانست؟ آیا این حرف اشتباه است؟ قطعا پاسخ ها منفی است.

- پس چرا شما جلسه گذاشتید و تخریب کردید؟ آیا تا به حال نشده جلوی ما بدگویی فلانی را بکنید و به تخریب او بپردازید و جلوی فلانی بد مارا بگویید؟ شهر کوچک است و آدم ها به یکدیگر می رسند و از این تخریب های دومینویی گرانه باخبر می شوند.

- چگونه می شود دلسوز هنر بود و تخریب کرد؟ این حرف یا یک شوخی بزرگ است یا یک پارادوکس ادبی(!!!)

 

چهار-

در بخش بعدی اما جشنواره هایی که قولش را داده بودند یادآوری شده و نگارنده مطلبِ شفاف سازی؛ در ابتدا، قول ها را با مستند کردن دلایلی یک شعار دانسته و در ادامه به جشنواره تئاتری که دیروز مخالفش بودند و امروز در دوره ریاست خود موافقتش هستند اشاره کرده است.

با خواندن مطلب منتشر شده سایت خبری به این نکته دست پیدا خواهیم کرد که به حرف مطرح شده ای که بالا آن را نقل کردم اشاره ای نشده است.

- چرا به بخش دوم این قسمت اشاره ای نکرده اند؟ مگر غیرازین بود که در زمان ریاست آقای محمدی و دبیری محسن عزیزالهی این جشنواره مخالف داشت و از منظر آن ها بد بود؟

- مگر غیر از اینست که آن جشنواره از همان سال مجددا به تعلیق درآمده و مشخص نیست که امسال یا چند سال دیگر به اجرا دراید؟

بعید می دانم که چنین چیزی بی اهمیت باشد که نخواهند به آن اشاره ای بکنند.

 

پنج-

در بخش بعدی اما گروه رنگین کمان مدعی شده که در طول سال های فعالیت خود کمتر حرف زده و بیشتر عمل کرده، درست خلاف روال کاری شعار دهندگان!

و طی آن بدون کوچکترین اشاره ای به نمایش ها و اجراهای هنری گروه رنگین کمان در طی سالهای اخیر؛ نویسنده فقط به بیانِ دو عمل برتر گروه که "ساخت پلاتوی خصوصی رنگ هنر" و "برگزاری کارگاه بین المللی تئاتر کاغذی" بود بسنده می کند.

- مگر غیر ازین بوده است که گروه رنگین کمان همواره در این سال ها فعالیت های متعدد زیادی را انجام داده؟ و عمل کردن را سرلوحه خودش قرار داده است؟

بی شک وقتی شخص و گروهی چنین ادعایی را به زبان می آورد برای اثبات سخنش هم سند دارد. باید بگویم که گروه، افراد را دعوت می کند که با رزومه های خود حرف بزنند نه با زبان خود!

 

شش-

بحث برانگیزترین و عجیب ترین مسئله ی مطلب منتشر شده در سایت خبری زرند بی توجهی کامل به این بخش از "شفاف سازی گروه رنگین کمان" است.

به دور از اغراق؛ خنده دار است که موضوع چنین مهمی را نه گزارشگر به آن اشاره کرده، نه فرد پاسخ دهنده پاسخی داده و نه شخص خاطی!

گروه رنگین کمان در یادداشت خود مدعی شده که در سال 93، شخصی پلاتویی که گروه با هزینه شخصی تهیه نموده و صفر تا صدش را انجام داده است؛ صاحب شده در هفته نامه ای برآن انگشت مالکیت می زند و اتفاقا همین مسئله باعث می شود وی که سالها بود به روی صحنه تئاتر دیده نشده بعنوان حامی تئاتر معرفی شده و لوح و تندیس هم می گیرد!!!

- سواستفاده از اموال و داشته های دیگران اینقدر عادی شده که هــــیـچکس در این چندروز هــــیچگونه اشاره ای به این ادعای جنجالی و عمل فوق نکرده است؟

- چرا برای این سوال پاسخی داده نشده؟ و حتی از دلواپسان روزهای اخیر هم حتی کسی پیگیر صحت و کذب بودن این ادعا نشده است!

نهایتش این است که باور این قضیه برایشان سخت باشد همانطور که برای خود گروه در اردیبهشت 93 هم سخت بود و چنین کاری غیر قابل باور! اما هر عقل سلیمی با دیدن هفته نامه استقامت و آن مراسم نمی تواند منکر آن شود و فکر کند که خواب بوده و خواب دیده است! و رویدادهای آن زمان تمامی از صحت این عمل خبر می دهند.

-باورش اگر سخت است، هفته نامه فوق را از گروه جویا شوید و بخواهید ضمیمه کنند تا مطلع شوید که این یادداشت نقد نبوده و اکثریت نوشته اش شفاف سازی بوده و بس!

 

هفت-

در بخش بعدی به اهمیت و جایگاه کارگاه بین المللی تئاتر کاغذی اشاره شده و ادعای جناب ها که می گویند حامی هستند و حمایت می کنند نیز نقل شده است. و نگارنده با قرار دادن بحث بی اهمیتی ارشاد و بخشی از هنرمندان به این موضوع؛ درکنار بزرگی و اهمیت این رویداد بزرگ، خواسته مدعیان حامی تئاتر زرند را به چالش بکشد و سوال کند شما که خود را حامی و پشتیبان معرفی می کنید، چگونه است که یک معرفی و اشاره ای به تک بودن و یگانگی این رویداد نکرده اید؟ (اگر به تک بودن آن هم کسی شک داشت، باز هم ضمیمه وسند بخواهد لابد بوده که ذکر شده است)

حتی در خطی از بخش بعدی این نوشته هم به حمایت مجله ای از کشور دانمارک از عملکرد گروه رنگین کمان در برگزاری چنین کارگاهی حرف به میان آمده و در ادامه ی آن، سوال پرسیده شده که: دانمارکی ها نمی فهمند که این اتفاق را بزرگ می دانند؟ یا آقایان مسئول خود را به خواب زده اند؟

واقعا این حرف جای سوال دارد که:

- چگونه است مجله کشور دانمارک از کار گروه رنگین کمان تعریف می کند و برای این اتفاق بزرگ می نویسد اما خودی های خانواده لب هم تر نمی کنند؟

- آیا این مسئله شبهه را در ذهن آدم ایجاد نمی کند که این ندیدن ها و خواب بودن ها از روی خصومت است نه ندانستن و ناآگاهی؟

 

هشت-

در بخش دیگری از شفاف سازی یادشده؛ عینا این سوالات آورده شده که:

*شما در این سالها چه خدمتی به تئاتر زرند کرده ای؟

*چند هنرآموز و استعداد تحت نظر شما پرورش یافته و به تئاتر زرند معرفی شده اند؟

*چند کار با حمایت شما به روی صحنه رفته است؟

این ها فقط تعدادی سوال است که لابد با توجه به حرف ها و سخنوری های دیگران؛ در ذهن نگارنده ایجاد شده و حالا به دنبال پاسخ آن است. که متاسفانه همانطور که در متن نقدهم به آن اشاره شده؛ تمامی این سوالات نادیده گرفته شدند و پاسخی به آن ها داده نشد، چرا که با دادن پاسخ درست و منطقی به این حرف ها ممکن است بسیاری از بیانات نقض شود و یک سری چیزها زیر سوال برود!

 

فکر می کنم اشاره نمودن به بخش هایی از این شفاف سازی کافی باشد؛ پساپس بی نهایت از لطف شما در توجه به خوانش کامل این نوشته سپاسگزارم و کمال تشکر را از شما دارا می باشم. و در انتها شما را به خواندن چند نکته دیگر که باید متذکرشد و یادآوری کرد دعوت می کنم:

- متن منتشر شده از سوی گروه رنگین کمان که "از وعده و شعار تا اقدام و عمل" نام دارد دارای زوایای مختلفی است، لطف کنید و آن را شمرده و کامل بخوانید.

- برداشت شخصی خود را هرگز در نتیجه متن دخیل نکنید و اگر شبهه و شکی هم در ادعاهای مطرح شده در شما بوجود آمده از گروه صحت آن را جویا شوید.

- برای اثبات ادعای این حرف و دانستن فرق میان "کسی که کار می کند"، "کسی که کارش را در بوق و کرنا می کند" و "حتی کسی بعضا کاری هم نمی کند و فقط شعار می دهد"؛ شما را به خواندن رزومه گروه رنگین کمان و مخاطب نقد در سال های اخیر دعوت می کنیم.

- بی شک همگان می دانند ارزش آدمی به حرف های نگفته اش هست، حرف ها داریم و نگفتیم که اگر لازم باشد بازهم به بیان بخشی از آنها اقدام خواهیم کرد.

- بازهم می گویم که خنده دار است مطلب منتشر شده گروه را به تجلیل نشدن ربط می دهند که برفرض محال و با برداشت آقایان اگر چنین هم باشد، مگر ناحق گفته ایم؟ رزومه دلواپسان را با رزومه گروه مقایسه کنند، باشد که معنای واژه فعال را هم بفهمند.

- امیدوارم که با خواندن این مطلب، مطالب گذشته و آینده ی گروه، دچار بدفهمی نشوید و حرف و کلام نگارنده آن را به خوبی متوجه شوید.

- بازهم از توجه شما بی نهایت سپاسگزارم.

/تمام - به قلم: نریمان جعفری / 43.46.395 / تابستان 95


مطالب مرتبط