بدهی ذوب آهن به زغال سنگ همچنان پابرجاست!


 

مدیرعامل شرکت زغال سنگ استان کرمان:

بدهی ذوب آهن به زغال سنگ همچنان پابرجاست!

تلاش ما در سال 96 افزایش 10 الی 14 درصدی تولید زغال است

 

نریمان جعفری: شرکت زغال سنگ استان کرمان که دوران پر فراز و نشیبی را به خود دیده است، این روزها با کنار زدن مشکلات فراوان اوضاع و احوال بهتری را نسبت به سال های اخیر خود دارد.

تعیین تکلیف زمین های باغ سیبی، پرداخت 4 حقوق معوقه کارگران، اکتشاف، بازگشایی و رفع توقیف چند معدن، امضای قرارداد با یک گروه چینی برای کمک به محیط زیست و البته درآمدزایی، افزایش میزان تولید زغال و حفظ نیروی انسانی با وجود بدهی های به جامانده؛ خلاصه ای از اقدامات شرکت زغال سنگ استان کرمان در سال 95 بود، اتفاق های خوبی که به گفته مدیرعامل شرکت زغال سنگ اگر تداوم یابند و همکاری های لازم صورت پذیرد، می توانند گره های زغال سنگ کرمان را به زودی باز کنند.

تا هفدهمین ضیافت افطاری ماه مبارک رمضان یک ساعت بیشتر نمانده بود که اصحاب رسانه شهرستان زرند به دعوت روابط عمومی شرکت زغال سنگ با مدیران و مسوولین این شرکت گرد یک میز نشستند و ایرج فلاح مدیرعامل شرکت به گفت و گو با اهالی رسانه ای زرند پرداخت.

 

* با واگذاری، مشکلات ما دو چندان شد

ایرج فلاح در ابتدای این نشست به مساله واگذاری شرکت زغال سنگ اشاره کرد و گفت: شرکت پیش از آنکه از بخش دولتی به بخش عمومی واگذار شود با مشکلاتی روبه رو بود که پس از واگذاری آن به صندوق بازنشستگی فولاد کشور در سال 92، این مشکلات بیش از پیش شد.

مدیرعامل شرکت زغال سنگ استان کرمان بدهی ها، تورم نیرو، بازدهی پایین و زیان انباشته را از مشکلات حاکم بر زغال سنگ دانست و افزود: ما در سال 92 به مجموعه ای واگذار شدیم که خودش سرشار از مشکلات فراوان بود.

وی ادامه داد: صندوق بازنشستگی فولاد کشور، بالغ بر 85 هزار نفر بازنشسته دارد که تامین حقوق این افراد کار بسیار سختی است و همین مساله باعث شد که فولاد نتواند کمکی به زغال سنگ کرمان بکند.

فلاح این مساله را عامل اصلی حقوق معوقه پرسنل زغال سنگ دانست و اظهار کرد: چنین مسایلی موجب زاد و ولد مشکلات دیگری می شود و ما به دلیل تاخیری که در پرداخت حقوق پرسنل داشتیم با اعتراض های همکارانمان در معادن مواجه شدیم که رسانه ای کردن این اتفاقات نیز نه تنها کمکی به زغال سنگ نکرد بلکه باعث تضعیف روحیه سایر همکاران هم شد!

 

* مشکلات جلوی افزایش تولید زغال خام و کنسانتره را نگرفت

مدیرعامل زغال سنگ کرمان با اشاره به وضعیت تولید خاطرنشان کرد: علیرغم تمام مشکلات در سال 95 توانستیم تولید زغال خام را 15 درصد افزایش دهیم و همچنین شاهد افزایش 7 درصدی تولید زغال کنسانتره باشیم.

وی ادامه داد: پس از آنکه به این نتیجه رسیدیم که باید ذخایر و ظرفیت خود را افزایش دهیم به دنبال محدوده های جدیدی رفتیم و در همین راه توانستیم برای پنج معدن جدید پروانه اکتشاف و  برای 2 معدن پروانه بهره برداری دریافت کنیم.

فلاح به نتیجه رساندن اقدامات 95 را هدف اصلی شرکت در سال جدید دانست و افزود: این طرح ها ظرفیت بسیار بالایی را به ذخایر معادن می افزایند و قطعا پیامدهای خوبی برای زغال سنگ خواهند داشت که هم اکنون نیز شاهد آثار مثبت آن هستیم.

 

* معدن باب نیزو رفع توقیف شده است

ایرج فلاح در ادامه از رفع توقیف معدن باب نیزو خبر داد و گفت: با تلاش های مستمر این اتفاق محقق شده و توانسته ایم مجوزهای قانونی را برای بازگشایی معدن اخذ کنیم و در تلاشیم که این معدن به زودی راه اندازی شود.

 

* طرح افق و همکاری با چین یک اتفاق بسیار خوب است / 4 حقوق معوقه را جبران کردیم

وی همچنین با اشاره به آغاز طرح افق زیر 2400 معدن پابدانا، این طرح را حیاتی دانست و تصریح کرد: اگر افق زیر 2400 پابدانا به نتیجه نرسد بیش از 700 کارگر از کار بیکار می شوند و به همین جهت در تلاشیم که سطح فعالیت را پایین تر ببریم تا مجموعه کارگران آن جا به فعالیت خود ادامه دهند.

مدیر شرکت زغال سنگ کرمان افزود: طرح افق زیر 2400 معدن هشونی نیز بسیار مهم است که به ثمر نشستن آن موجب افزایش چشمگیر تولید زغال می شود.

فلاح با اشاره به پرداخت 4 حقوق معوقه در اسفند 95 به کارگران اظهار داشت: میزان حقوق مجموعه زغال سنگ در سال گذشته، هفت میلیارد تومان بود که با توجه به افزایش دستمزد، در 96 به رقم هشت میلیارد رسیده است.

 

* 25 میلیارد درآمدزایی حاصل از انعقاد قرارداد با چین

وی همچنین از انعقاد قرارداد با یگ گروه چینی برای بحث بازیافت استخر اکبرآباد خبر داد و اظهار داشت: قراردادی که بسته ایم 2 ساله است اما قطعا طول عمر خواهد داشت، این قرارداد نزدیک به 25 میلیارد تومان برای ما منفعت دارد و ضمن آن منجر به اشتغال زایی و سرمایه گذاری زغال سنگ شد.

 

* هیچ کس اخراج و برکنار نشد

مدیرعامل شرکت زغال سنگ استان کرمان حفظ 3300 نیروی شرکت را یک افتخار دانست و گفت: در دوران سختی که گذراندیم حتی یک نفر را از کار برکنار نکردیم و این افتخار ماست که علیرغم نبود پشتوانه توانستیم در حفظ نیروهای خود بکوشیم.

فلاح در ادامه، افزایش قیمت زغال را یک خدمت بزرگ از سوی نمایندگان استان به مجموعه زغال کشور دانست و خاطرنشان کرد: زغالی که سه سال افزایش قیمت نداشت، با پیگیری های نمایندگان در سال 95 با رشد 24 درصدی قیمت روبه رو شود که این مساله بسیار به ما کمک کرد.

 

* کمک آقایان جهانگیری، انصاری و امیری موجب حل مشکل باغ سیبی شد

زمین های باغ سیبی سوژه بعدی ایرج فلاح برای شرح مشکلات برطرف شده زغال سنگ بود، وی در این رابطه گفت: معظلی که زرند سال های سال درگیر آن بود مسئله زمین هایی است که در سال 82 به کارگران واگذار شد ولی چون مالکیت آن ها مشخص نبود، باعث شد که پرونده قضایی تشکیل شود و هزار نفر از کارکنان ما سال های سال درگیر این مسئله شوند!

وی در این رابطه از اقدام خوب دولت تقدیر کرد و گفت: ما جلسات متعددی در تهران و وزارتخانه های درگیر داشتیم که هیچ کدام نتیجه ای در بر نداشتند اما خوشبختانه با همت دکتر امیری و تلاش هیئت دولت نتیجه لازم حاصل شد.

وی ادامه داد: باید به تلاش های حجت الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی ریاست محترم جمهور و دکتر جهانگیری نیز اشاره کنم، با کمک این عزیزان بود که مصوبه دولت برای کمک به کارکنان زغال سنگ ابلاغ شد و هم اکنون نیز در حال اجراست و تمامی مالکین بدون هیچ پرداختی مشغول رفع مشکلاتشان هستند.

فلاح در واکنش به این خبر که اعلام شده شهرداری پروانه نمی دهد گفت: به هر حال مصوبه دولت است و همه باید همکاری کنند که مشکلی ایجاد نشود.

 

* در ایمنی و تجهیزات جلوتریم؛ ایمنی معدن زمستان یورت قابل مقایسه با معادن ما نیست!

مدیرعامل شرکت زغال سنگ کرمان در پاسخ به سوال من درباره سطح ایمنی و تجهیزات معادن استان گفت: بحث ایمنی در معادن پس از حادثه معدن زمستان یورت استان گلستان بسیار مورد توجه قرار گرفته است و قطعا برای ما که به عنوان بزرگترین شرکت زغالی کشور و دارای بیشترین تعداد نیروی انسانی هستیم بسیار با اهمیت است.

وی افزود: لوازم اولیه مورد نیاز، تجهیزات و امکاناتی که هم اکنون معادن زغال سنگ کرمان در اختیار دارند مورد قبول است و امنیت معادن کرمان اصلا قابل مقایسه با معدن زمستان یورت نیست.

فلاح یادآور شد: در حادثه تلخ معدن استان گلستان ما یک تیم 15 نفره امداد و نجات فرستادیم که بسیار حائز اهمیت واقع شد و پس از آن از جانب اکثر ارگان های کشوری به خاطر چنین اقدام پسندیده ای از ما تشکر کردند.

وی با تاکید بر اینکه ایمنی معادن زغال سنگ استان کرمان قابل قبول است تصریح کرد: تلاشمان این است که سیستم های مجهزتری در معادن راه اندازی کنیم چرا که حفظ نیروی انسانی که سرمایه اصلی شرکت ما به شمار می رود، مهم ترین وظیفه ما می باشد.

 

* بدهی ذوب آهن به زغال سنگ همچنان پابرجاست!

پیش از این اعلام شده بود که کارخانه ذوب آهن به زغال سنگ کرمان رقمی بالغ بر 20 میلیارد تومان بدهی دارد، فلاح در پاسخ به سوال من درباره وضعیت تسویه این بدهی گفت: شرکت زغال سنگ ماهانه حدود 30 هزار تن زغال به ذوب آهن می دهد، یعنی هر ماه بین 10 تا 12 میلیارد باید به ما پول پرداخت کنند، باتوجه به رکود موجود، ذوب آهن هنوز نتوانسته این بدهی را صفر کند و شاید کمی بیشتر هم شده باشد!

وی افزود: امیدواریم این مشکل ریشه کن شود و ذوب آهن، صورت وضعیت ما را به موقع پرداخت کند تا ما نیز بتوانیم پرداخت حقوق را به موقع انجام بدهیم و علاوه بر آن در بحث تامین تجهیزات و مسائل ایمنی نیز اقدام کنیم.

 

* تولید ماهانه 65 هزار تن زغال خام / به دنبال تنوع مشتریان هستیم!

مدیرعامل شرکت زغال سنگ کرمان همچنین در خصوص میزان تولید این شرکت گفت: ماهانه 65 هزار تن زغال خام تولید می شود که از این میزان 30 هزار تن زغال کنسانتره تولید می کنیم.

وی از امضای قرارداد با میدکو، شرکت فولاد زرند ایرانیان خبر داد و گفت: قرار است در آینده نزدیک بخشی از زغالمان را تحویل این شرکت بدهیم.

فلاح افزود: به تازگی قراداد دیگری با کنسانتره طبس منعقد شده و سعی مان بر این است که تنوع مشتریمان را بیشتر کنیم!

 

* واردات کک به کشور ممنوع و زغال مشروط است

فلاح در ادامه در خصوص واردات زغال به کشور گفت: از آنجا که تولید زغال در داخل جوابگوی نیاز صنایع کشور نیست برای همین تا حدی که کمبود زغال برطرف شود واردات زغال انجام می گیرد.

وی از کمبود زغال مصرفی ذوب آهن مثال زد و گفت: ذوب آهن سالانه با کمبود 400 هزار تن زغال مواجه است که باید با واردات این کمبود را جبران کند.

فلاح خاطرنشان کرد: واردات کک به کشور ممنوع است و واردات زغال نیز مشروط بر میزان نیاز داخل است.

 

فقط معدن باب نیزو تعطیل است

مدیرعامل شرکت زغال سنگ کرمان در ادامه به بازگشایی معادن تعطیل شده استان اشاره کرد و گفت: در مجموعه معادن شرکت زغال سنگ کرمان سه معدن تعطیل داشتیم که در سال 95 معادن هجدک و اسدآباد راه اندازی شدند منتها هنوز به ظرفیت کامل نرسیده اند که امیدواریم این اتفاق در سال جاری محقق شود.

وی افزود: معدن باب نیزو نیز مشکلات قضایی و قانونی اش برطرف شده و امیدواریم معدن زیرزمینی آن راه اندازی شود.

فلاح در پایان گفت: در رابطه با معدن باب نیزو با گروهی از چین که کار بازیافت استخر اکبرآباد را انجام می دهد در حال مذاکره ایم و در نظر داریم که با روش نیمه مکانیزه وضع استخراج انجام بگیرد و امیدواریم که این مذاکرات نتیجه بخش باشد.

/تمام - به قلم: نریمان جعفری / 22.43.396 / بهار96

 

+ انتشار در: صفحه 2 شماره 640 هفته نامه آینده ما (به اسثنای دو پاراگراف)

 


مطالب مرتبط