ولک تایم یا ولنتاین؟!


نریمان دات آی آر / یادداشت: یادم هست سال 83 که اخوی بزرگ من در حال بستن بار و بندیلش برای عزیمت به پایتخت بود  لبخندی عمیق بر روی لبانش وجود داشت و می گفت که می خواهد برود تهران تا کادوی ولنتاینش را بگیرد!

 آن روز بود که من با واژه و روز ولنتاین کمی آشنا شدم تا اینکه چهار پنج سال بعد، این روز در ایران همه گیر شد و با دهان به دهان شدنش شهرت خوبی را برای خود به دست آورد. خلاصه گذشت و گذشت تا اینکه سال 90 متوجه شدم ما ایرانی ها خودمان هم یک روز عشق داریم آن هم در 29 بهمن، روز عشقی که بنای آن را زرتشتیان گذارده اند و به "سپندارمذگان" شهرت دارد.

 حال که امروز 25 بهمن ماه مصادف با ولنتاین خارجکی ها نیز هست، مجددا تصمیم گرفتم که بار دیگر فلسفه روز سپندارمذگان را بخوانم که این بار با مطلب جذابتر و بهتری روبرو شدم. آن هم ولنتاینی که ولک تایم بوده و حالا به ولنتاین بدل شده، ولنتاینی که حالا فهمیدم آن هم خارجکی نیست و ما علاوه بر سپندارمذگان، ولک تایم را هم مالک هستیم!!!

در تاریخ نریمانی آورده شده هفت هزاااار سال پیش در چنین روزهایی زمانی که هنوز برزیل از آبادان جدا نشده بود و ساحلش کنار شط بود، پادشاه آبادان «کا اول» به هنگام غروب، کنار شط به معشوقش یک ریبون طلایی کادو داد ﻭ ﻧﺎﻣﺰﺩ ﻭﯼ ﮐﻪ ﺷﮕﻔﺖ ﺯﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﻋﮑﺲ ﺍﻟﻌﻤﻠﺶ ﻓﻘﻂ ﮐﻠﻤﻪ "وووووﻭُﻟــــــــﮏ" ﺑﻮﺩ. ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﺭﺍ "ﻭﻟﮏ ﺗﺎﯾﻢ" ﻧﺎﻣﮕﺬﺍﺭﯼ ﮐﺮﺩﻧﺪ، پس از آن هر ساله مردم جهان این روز را جشن می‌گیرند اما این جشن همانند بسیاری از مراسمات دیگر با گذشت زمان تغییر نام پیدا کرده و از ولک تایم به ولنتاین مبدل شده است. ولنتاینی که دیگر خارجکی نیست!

/تمام - به قلم: نریمان جعفری / 25.11.393 / زمستان 93

 

 

+ پاورقی: ووووولللللللک این مطلب رو زیاد جدی نگیرین... (البته جز پاراگراف اول و دومش که درباره خودم و خان داداشم بود) 


مطالب مرتبط